PBC Announces Men's & Women's Track & Field All-Academic Teams

Clayton State's T.J. Witherspoon & North Georgia's Aleah Johnson are two of the 54 athletes named to the men's and women's track & field All-Academic team
Clayton State's T.J. Witherspoon & North Georgia's Aleah Johnson are two of the 54 athletes named to the men's and women's track & field All-Academic team

The Peach Belt Conference has announced the 2018-19 men's and women's track & field All-Academic teams. The teams are part of a season-long program recognizing the outstanding accomplishments of PBC student-athletes in the classroom as well as on the field. To be eligible for the All-Academic team, a student-athlete must 1) participate in at least half of his/her team's events and be either a starter or significant contributor; 2) achieved a 3.30 cumulative grade point average (on a 4.0 scale) and 3) completed at least one full academic year at his or her current institution and has reached sophomore athletic eligibility. The Peach Belt Conference Sports Information Directors oversee the program.

Founded in 1991, the Peach Belt Conference is home to 35 NCAA Division II National Championships. Twelve member institutions in North Carolina, South Carolina, Georgia, and Florida compete in 15 championship sports. 2018-19 members are Augusta University, Clayton State University, Columbus State University, Flagler College, Francis Marion University, Georgia College, Georgia Southwestern State University, Lander University, University of North Carolina at Pembroke, University of North Georgia, University of South Carolina Aiken and Young Harris College.

2018-19 Women's Track & Field All-Academic Team

Player School Year Hometown GPA Major (Minor)
Alyisha Anderson Augusta So. Hinesville, Ga. 3.53  
Michelle Bauer Nova Southeastern So. St. Mary's, Pa. 4.00 Finance
Emma Brown North Georgia Sr. Watkinsville, Ga. 3.53 Kinesiology
Sarah Buckler North Georgia Sr. Watkinsville, Ga. 3.53 Exercise Science
Khalina Boyce UNC Pembroke So. Woodbridge, Va. 3.42 Exercise & Sport Science
Tamara Chambers Embry-Riddle Sr. Port St. Joe, Fla. 3.58 Mechanical Engineering
Maria Coughlin North Georgia Jr. Lilburn, Ga. 3.93 History Education
Brianna Dent Columbus State Sr. Columbus, Ga. 3.37 Biology
Makayla Ellis North Georgia Sr. Lilburn, Ga. 3.92 History Education
Nia Elmore Clayton State Jr. Hinesville, Ga. 3.87 Nursing
Rachel Hammesfahr Augusta Jr. Richmond Hill, Ga. 4.00 Biology
Bree Hammond North Georgia Sr. Cumming, Ga. 3.59 Management
Alli Hay Columbus State So. Elmodel, Ga. 3.36 Biology
Jhade Hayes Clayton State Sr. Land O'Lakes, Fla. 3.47 Liberal Studies
Jastonie Hill Columbus State Jr. Columbus, Ga. 3.51 Nursing
Sarah Hossack Augusta Sr. Loganville, Ga. 3.47  
Semia Houston Columbus State So. Columbus, Ga. 3.75 Psychology
Mallory Howard Augusta Jr. Cartersville, Ga. 3.34  
Olivia Irvings Columbus State Sr. Smiths Station, Ala. 3.66 English
Chaviya Jackson Clayton State So. Albany, Ga. 3.37 Mathematics
Leanna Jacobs UNC Pembroke Jr. Raeford, N.C. 3.77 Biology
Morgan Jones Columbus State Jr. Stone Mountain, Ga. 3.38 Nursing
Aleah Johnson North Georgia Jr. Canton, Ga. 3.88 Elementary Education
Tarra Keating Embry-Riddle Sr. Chuluota, Fla. 3.89 Civil Engineering
Maddy Kenyon Nova Southeastern Sr. Duanesburg, N.Y. 3.67 Exercise & Sport Science
Kaitlyn King North Georgia Jr. Cleveland, Ga. 3.54 Biology
Mikayla King UNC Pembroke Jr. Raeford, N.C. 3.40 Exercise & Sport Science
Abigail Kirkland North Georgia Jr. Milledgeville, Ga. 3.59 Psychology
McKenzie Knudsen Augusta Jr. Loganville, Ga. 3.54 Kinesiology
Carla Catala Martin Clayton State Sr. Barcelona, Spain 3.54 Management
Sinead O'Bryant Augusta Jr. Sautee Nacoohee, Ga. 4.00 Biology
Alex Orr Embry-Riddle Sr. Chambersburg, Pa. 3.86 Aeronautical Science
Kenedi Rodney North Georgia So. Dacula, Ga. 3.85 Kinesiology
Kiana Smith Augusta Sr. Augusta, Ga. 3.30  
Dara Staton Columbus State Jr. Canton, Ga. 3.31 Exercise Science
Olivia Terwilliger North Georgia Jr. Marietta, Ga. 4.00 Exercise Science
Sara Wittington North Georgia Jr. Cumming, Ga. 3.44 Criminal Justice

2018-19 Men's Track & Field All-Academic Team

Player School Year Hometown GPA Major (Minor)
Charles Asouzu Columbus State Jr. Dothan, Ala. 3.35 Biology
Joshua Barbee Columbus State So. Alpharetta, Ga. 3.34 Exercise Science
Brandon Boyles UNC Pembroke So. Pinnacle, N.C. 3.54 Business Administration
William Chandler Columbus State Jr. Florence, Ala. 3.41 Special Education
Noah Churchwell Columbus State Jr. Columbus, Ga. 3.32 Finance
Jathan DeBerry UNC Pembroke So. Leland, N.C. 3.47 Business Administration
Zack Fagan Augusta Jr.   3.32  
Kyle Forsythe Nova Southeastern Sr. Indianapolis, Ind. 3.85 Management
Michael Haynes Embry-Riddle Sr. Melbourne, Fla. 3.33 Aviation Business Administration
Mitch Moczygemba Nova Southeastern Jr. Medford, Ore. 3.99 Sport & Recreation Management
Justin Nauman Embry-Riddle So. Lancaster, Ohio 3.35 Aerospace Engineering
Evan Ortiz Clayton State Jr. McDonough, Ga. 3.56 Computer Science
Christopher Oswald Columbus State Jr. Ball Ground, Ga. 3.68 General Business
Brian Pickens Columbus State So. Mableton, Ga. 3.38 Communications
Jacob Poston Augusta So. Dawsonville, Ga. 3.41  
Keldren Reddick Clayton State Jr. Thomasville, Ga. 3.62 Business
Costa Stathis Nova Southeastern Grad. Cocoa Beach, Fla. 3.75 Doctor of Osteopathic Medicine
Andre Walker Augusta Jr. Richmond Hill, Ga. 3.39  
T.J. Witherspoon Clayton State Sr. Thomasville, Ga. 3.56 Biology